Drobne programowanie

Kaczuś zaprasza do opowieści o algorytmach, językach programowania i strukturach danych

Na stronie stosowane są pliki cookies. Więcej na podstronie.
odsłon: 2177

Automaty liczą. Komputery PRL

Bartłomiej Kluska
Automaty liczą. Komputery PRL

Wersja elektroniczna:

Automaty liczą. Komputery PRL

Książka "Automaty liczą. Komputery PRL", której autorem jest Bartłomiej Kluska, opowiada o historii rozwoju komputerów i informatyki w Polsce w czasach PRL-u. Historia zaczyna się na Gamusiu (GAM-1), a kończy na próbach produkcji polskich komputerów klasy IBM AT. Jak dla mnie trochę za dużo historii w stosunku do danych bardziej inżynierskich. Jednak interesujące jest też jak próbowano tworzyć sprzęt i co było największą przeszkodą w tamtych czasach, by być wśród krajów informatycznie rozwiniętych.

Muszę westchnąć, gdyż w tych historiach znalazły się tez czasy których doświadczałem. Pamiętam jak kupiono w szkole cztery komputery C=64 (dzięki zabiegom rady rodziców) i pamiętam jak później otrzymaliśmy Elwro Juniory... Te ich wielkie stacje dysków (w C=64 były takie małe i lekkie, a do Juniorów takie wielkie, choć fakt, że były to zestawy obsługujące jednocześnie 2 dyskietki). I pamiętam zalecenia, aby robić jak najwięcej kopii programów, gdyż po kilku godzinach pracy mogły na dyskietce pojawiać się błędy.

Dla kogo ta książka? Dla każdego, kto chce jak ja, troszkę powspominać, albo odkryć świat, gdy nie było telefonów komórkowych, a telefony stacjonarne mieli nieliczni.

2015-08-31 17:41:00


Retro komputery Bartłomiej Kluska